Güzel Bir Cilt İçin Beslenme Önerileri

Her kadın pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmak ister. Cilt bakımı konusunda beslenmenin önemi de ihmal edilmemelidir. Yapılan bakımlar, cildi dıştan desteklerken iç desteğin de beslenme olduğunu unutmamalıdır. Beslenmek; cildinizin aydınlanması, kendisini yenilemesi, güzel görünmesi, pürüzsüzleşmesi, canlanması için çok önemlidir.

Cildiniz için en önemli tedavilerden birisi su içmektir. Günde 2 litre su tüketimini alışkanlık hâline getirdiğinizde değişimi fark edersiniz. Düzenli su tüketimi ile cilt ölü hücrelerden arınır ve gözenekler küçülür. Nem dengesi sağlanan bir cildin parlaklığına inanamayacaksınız. Kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil sebzeler ciddi beta karoten kaynağıdır ve yüksek oranda A vitamini ihtiva ederler. Bunlar da cildinizin parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Ispanak, roka, tere, biber, brokoli, havuç, tatlı, patates, pancar, dereotu ve portakal cildinizi güneşe karşı korur. Meyveler de vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin olduklarından yaşlanma sürecini geciktirici etki yaratırlar. Örneğin yaban mersini, yüksek antioksidan içeriğine sahip gençleştirici bir meyvedir. Çilek de vücudumuzun her gün kolajen üretimi için gereksinim duyduğu antioksidan C vitamini ihtiyacını karşılar. Kavun, yoğun bir betakaroten kaynağıdır; genellikle yüzde güneşe karşı oluşabilecek lekelere engel olur ve iyi bir diyet tatlısıdır.

Maydanoz, cildinizin sıkı tutulmasını sağlar ve alyuvar üretiminde önemli rol oynar. İçindeki betakaroten ve yoğun C vitamini sayesinde yaşlanmaya ve yüz sarkmalarına karşı iyi bir önleyicidir.

Sarımsak, serbest radikallerle savaşır; bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir antioksidan ve toksin arındırıcıdır; böylelikle cildimizin temiz görünmesini sağlar.

Tekli doymamış yağlardan olan sızma zeytinyağı, cilt için oldukça faydalıdır. Cildin çabuk yaşlanmasını önler ve kırışıklıklara karşı cildin nem dengesini sağlar. Ceviz, sıkı bir cilt için gerekli olan Omega-3 yağ asit kaynağıdır. Çiğ badem, içindeki yüksek E vitamini sayesinde daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Cildiniz, sizin en güzel ve en özel giysinizdir. Mutlaka bakımlarınızı düzenli olarak yapmayı ve beslenme önerilerimizi uygulamayı ihmal etmeyiniz.

 

×
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×Close search
Ara