Hamilelikte Diyet & Beslenme

Hamilelikte Doğru Beslenme;

Hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi bu sürede oluşmakta ve gelişmektedir.

Birçok anne adayı gebelik döneminde yetersiz beslenme alışkanlıklarından etkilenmektedir.Bu dönemin ne kadar önemli olduğunu bilmemekte ve ek gıda alımının artması gerektiğini göz ardı etmektedir. Kimi zamanda maddi yetersizlikten dolayı yanlış veya az beslenmektedir. Bu durum sonucunda da bebeğin fiziksel ve bedensel gelişimi de etkilenmektedir.

Hamilelikte diyeti mutlaka bir diyetisyen ile planlamalısınız. Çünkü hamile diyetinin planında içeren enerji, protein, karbonhidrat, yağ, mineral, vitamin içerikleri önemlidir. Hamilelik diyeti bu besin maddelerini karşılayacak oranda olmalıdır.

Hamilelikte Günlük Enerji (kalori ihtiyacı)

Gebeliğin ilk 3 ayında bir kadının alması gereken kalori miktarı 150 kalori artar. 3. Aydan sonra ise 300-400 kalori artış olur. Eğer kilolu iseniz fazla enerji alımı olmadan normal enerji seviyesinde beslenme sağlanır.

Hamilelikte Protein İhtiyacı

Bebek anne karnındayken en temel yapı taşı proteindir. Bebeğin gelişimine paralel olarak her gün 20 gram ek protein fazladan alınmalıdır. Yani hamile bir kadın günlük 70-90 gram protein alır.

Hamilelikte Karbonhidrat Tüketimi

Hamile bir kadın günlük aldığı enerjinin %50 sini karbonhidratlardan almalıdır. Tam buğday ekmek, çavdar ekmek, rüşeymli ekmek tüketmelidir. Kepekli pirinçler, tam buğdaylı makarnalarda sınırlı şekilde olmalıdır.

Hamilelikte Gerekli Vitaminler

B6, B12 ve folik asit gereksinimi hamilelikte artış göstermektedir. Bebeğin vitaminlerini ve kendininkini depolamak adına vitamin gereksinimi sağlanmalıdır. Bu durumda doktorunuz sizi yönlendirerek günlük almanız gereken miktar belirlemelidir.

Hamilelikte Gerekli Mineraller

Gebelikte artış gösteren en önemli mineral demir ve kalsiyumdur. Gebelik listesinde mutlaka demir minerali içeren besinler yer almalıdır. Bu besinler, kırmızı et, yumurta, pekmez ve bakliyatlardır. Ekstra takviye durumlarında doktorunuz demir takviyesi kullanabilir.

Yeterli miktarda kalsiyum almak için de yine süt, yoğurt, peynir, badem ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Doktorunuz gerekirse ekstra kalsiyum takviyesi yapabilir.

Ayrıca yeterli miktarda iyot alımında bebeğin beyin gelişiminde etkisi olduğu gözlenmiştir. İyotlu tuz kullanmak bu bakımdan önemlidir. Eğer annede tansiyon problemi varsa tuz kullanımı kısıtlaması gerekir.

Hamilelikte diyet listesinde olması gereken besinler:

  • Süt ve süt ürünleri her gün tüketilmelidir. 3-4 porsiyon süt, peynir, ayran ve yoğurt tüketmek gereklidir.
  • Haşlama yumurta her gün ya da günaşırı tüketilebilir.
  • Tavuk, balık ya da kırmızı et tüketilmelidir. Kırmızı eti haftada 2-3 kez tüketmek yeterlidir.
  • Her gün 2 adet ceviz, 10 adet badem veya fındık tüketilebilir.
  • Tahıl gurubundan ekmek, bulgur ve makarna tüketilebilir.
  • Meyve 4-5 porsiyon tüketilmelidir.
  • Sebze de her gün 2-3 kere tüketilebilir.
  • Baklagiller haftada 1-2 kere tüketilebilir.

(Yukarıda belirtilen gıdalara karşı alerjik reaksiyonunuz varsa veya doktor tarafından yasaklanmışsa kesinlikle tüketilmemelidir.)

×
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×Close search
Ara