Şok Diyetlere Dikkat

Diyet demek, eşittir kısıtlama anlamına gelmemelidir. Diyet kişinin ihtiyacı olan besin öğelerinin ve besin gruplarının kişiye “yeterli ve dengeli” verilmesi demektir. Çoğu kişi -özellikle bayanlar- diyet kelimesini duyduğu anda bile ürperirler. Neden? Çünkü popüler magazin kültürü maalesef insanları sıfır beden olmaya itmekte ve bunun yolunun da aç kalmaktan geçtiğini işlemektedir. Sizler gibi ben de gazete, dergi ve televizyonlarda bir sürü diyet listesi görüyorum. Genelde tek tip, besine dayalı diyetler oluyor bunlar. Sizlere bir haftada beş kilo verdirmeyi vaat ediyorlar. Kulağa hoş geliyor, dimi? Bir haftada beş kili, her hafta beş kilo… Peki bu beş kilonun sizlere on kilo olarak geri dönmeyeceğinin garantisini verebiliyorlar mı? Cevap: Tabii ki de hayır!

Bu tarzda şok diyetler kişi sağlığı üzerinde tehlikeli sorunlara yol açabilir. Nasıl mı?

  • Diyet mutlaka kişiye özeldir ve kişinin biyokimyasal, antropometrik ve fiziksel bulgularına gore hazırlanır.
  • Diyetin %30’u (yaklaşık olarak) yağdan oluşmalıdır. Yani sıfır yağ tüketmek, kişiye yağdan kilo verdirtmeyeceği gibi yağlanmayı da arttıracaktır. Siz kilo verdiğinizi sanacaksınız oysaki kaybettiğiniz tek ağırlık su olacaktır. Unutmayın ki şişman insanların su oranları zaten düşüktür ve hayat kaynağı olan suyunu iyice boşaltmaya başlamış olacaktır. Bu da yaşam kalitesini aşağıya çekmek demektir.
  • Eğer ailenizde koroner kalp hastalığı, diyabet, bağırsak sorunları, hipertansiyon gibi kronik hastalık öyküleri varsa bu tip şok diyetlerle siz de bu hastalıklara yakalanma riskinizi %50 arttırıyorsunuz demektir.
  • Diyette mucize diye bir şey yoktur. Bu kiloları zaman içinde nasıl aldıysanız, vermek için de belli bir zamana ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.
  • Kilo kaybı demek yağ kaybı demektir. Vücut suyunuzdan ya da kasınızdan kaybediyorsanız, bu tamamen yalancı kilo kaybıdır. Eski beslenme programına döndüğünüz zaman mutlaka su ve kas kaybını da yağ artışı olarak geri alacaksınız.

İnsan metabolizması çok akıllı bir sisteme sahiptir. Onu kandırmak pek de mümkün değildir. Şok diyetlerle vücudunuzu kandırmıyor hatta ve hatta onu uyarmış oluyorsunuz. “Zor günler geliyor, depo yapma zamanı!” dedirtiyorsunuz ve vücut yoğun bir açlık sonucunda tamamen yağ depolamaya endeksli çalışıyor. İşte bu yüzdendir ki insanlar beş kilo verdim, on kilo aldım diye yakınırlar. Bu nedenle sakın ola ki “şarlatan diyetler” dediğim şok diyetlerden medet ummayın. Biliniz ki bu tarz diyetler sizlere yarar değil ancak zarar verecektir.

 

 

×
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
×Close search
Ara